Strefy podaży i popytu cz.2

Witam w kolejnym odcinku poświęconym poziomom popytu i podaży. Zanim przejdziemy do omówienia samych poziomów mała zagadka:

Strefy podaży i popytu cz.2

  • Co się stało w punkcie A?
  • Co się stanie w punkcie B?
  • Dlaczego to się stanie?
  • Kto będzie brał udział w tym zamieszaniu?
  • Kto wygra i dlaczego?

Niecierpliwi mogą sprawdzić odpowiedź natychmiast na końcu wpisu, natomiast cierpliwych zapraszam do lektury po której bez trudu rozwiążą samodzielnie takie zagadki na „żywym” wykresie.

JAK TO DZIAŁA:
Jak już wiemy z poprzedniej części popyt i podaż są czynnikami regulującymi ruch ceny. Poznajmy zatem sprawców całego zamieszania czyli wspomniane już x razy poziomy/strefy popytu i podaży. W ogólnym zarysie są to miejsca gdzie rodzi się ruch ceny w danym kierunku. To takie obszary w których jedna ze stron (kupujący bądź sprzedający) wygrała walkę rozgramiając stronę przeciwną. Odchodzący z miejsca bitwy zwycięzca zabiera ze sobą łupy daleko na północ lub południe do swojej wioski. Kto zostaje na polu bitwy? Nowicjusze, wykoszeni na SL’ach i maruderzy, którzy się spóźnili i ich TP będzie odpowiednio mniejszy. Prawda, że epickie, wydarzenie? 🙂 OK, do rzeczy zatem czyli do poziomów lub stref – naprzemiennie będę używał obu tych pojęć. Zapewne każdy może na wykresie wskazać dużo miejsc gdzie rozegrały się podobne sceny. Czy jednak każde takie miejsce jest strefą popytu lub podaży? I tak i nie – brzmi odpowiedź. Wszystko zależy od kilku czynników, ale teraz popatrzmy na wykresy i nauczmy się kilku nowych pojęć:

Strefy podaży i popytu cz.2Strefy podaży i popytu cz.2
Strefy podaży i popytu cz.2Strefy podaży i popytu cz.2

POZIOM WBS:
Omówmy nieco dokładniej pierwszy z wykresów czyli poziom WBS(wzrost-baza-spadek). Jak widać na rysunku strefa ta tworzy się następująco: mamy ruch ceny w górę, cena dochodzi do jakiegoś poziomu, krótko konsoliduje i gwałtownie ucieka w stronę przeciwną. Oznacza to, że zmienił się rozkład sił. Kupujący zamienili się miejscami ze sprzedającymi i teraz Ci ostatni mają przewagę na rynku. Zamiana była dość gwałtowna(krótka konsola) więc ich siła jest znaczna. Niezbyt rozsądne będzie zawieranie transakcji kupna przy powrocie do takiego poziomu, zazwyczaj siła podaży będzie tak duża, że wyrzuci nas z rynku. W miejscu takich stref zazwyczaj kupują nowicjusze, profesjonaliści zaś lokują tam swoje zlecenia sprzedaży.

  • Natomiast kto spowodował, że taka strefa powstała?
  • Jak i czy będzie walczył o swoją pozycję?
  • Jak rozpoznać, że cenę pchają nowicjusze, a nie zawodowcy?
  • Czy każda strefa jest tą właściwą, którą można zagrać?
  • Jak dokładnie wyznaczać takie strefy i miejsca oraz mierzyć ich siłę?

…. zapraszam do części trzeciej gdzie znajdziesz pierwszą część nagrania wideo.

Pamiętaj, czysty wykres ceny zawiera wszystkie informacje jakich potrzebujesz. Pod warunkiem, że potrafisz te informacje odnaleźć i zinterpretować. My właśnie tego uczymy!

C.D.N.

PS.

Rozwiązanie zagadki z początku wpisu jest w treści 🙂